Wielu krytyków uważa, iż obecnie produkowane w Polsce plakaty filmowe są całkiem dobrej jakości jednak prawdziwa Polska Szkoła Plakatu skończyła się w roku 1989. Do tego właśnie roku produkowane plakaty reprezentowały całkiem inny styl, jednak z biegiem czasu wszystko się zmieniło. Dlaczego tak właśnie się stało?
Polskie plakaty najlepsze na świecie
W latach 50-tych ubiegłego wieku na Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego w Wiedniu pewien Polak, a mianowicie Henryk Tomaszewski otrzymał aż pięć nagród za stworzone przez siebie filmowe plakaty. Od tego czasu produkowane w kraju plakaty uznawane były na całym świecie za jedne z najlepszych, jednak wszystko zaczęło się z czasem zmieniać.
Wzorowanie się na zachodnim stylu
Po roku 1989 wszystko zaczęło się zmieniać, a filmowe plakaty w Polsce zaczęły powstawać na wzór tych zagranicznych. Stały się wtedy bardziej graficzne, a całość nie przypominała już tego co kiedyś było powszechne. Czym to było spowodowane? Przede wszystkim tym, że polscy producenci chcieli i dalej chcą, aby polskie produkcje zaczęły przypominać te rodem z zachodu. Należy wiedzieć, iż wpłynęło to znacząco na wygląd filmowych plakatów, które obecnie nie przypominają już tego, z czego kilkanaście lat temu były znane. Jednak teraz zyskały nową jakość.